19 Temmuz 2016 Salı

Umut

Milletçe bir umuda tutunmaya o kadar ihtiyacımız var ki! Son dönemde olan olaylar hepimizi çok üzdü. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ölen asker, polis, öğrenci, genç, yaşlı, çocuk, herkes içimizden bir parça alıp götürdüler. Yaşadıklarımızın, anlatılanların ne kadarı doğru, ne kadarı gerçek hiç bir zaman bilemeyeceğiz muhtemelen ama televizyondaki, internetteki görüntüler korkunçtu. İnsanların birbirini öldürmesi, hangi şartlar altında ve hangi sebeple olursa olsun kabul edilemez. Biz aynı ülkenin vatandaşıyız, kardeşiz. Oradaki hiç bir şeyden haberi olmayan er benim kardeşim de olabilirdi. 

Gerçek suçlular kimse yasalar dahilinde cezasını alsın. Ama hakaret etmek, vahşice dövmek de adalet değil. Bu ülkede bir ceza-yargı sistemi zaten var. İnsanı hayvandan ayıran şey duygularını ve davranışlarını kontrol edecek bir düşünce sisteminin olması. Bu derece nefret ve öfke duymak doğru bir şey değil. Ekrandaki görüntülerin bir kısmı beni bu ülkede yaşamaktan korkutuyor.

Söylenecek çok şey var ama yaşananlar yaşandı ve bitti. Şu an herkesin morali fazlasıyla bozuk ve tutunacak bir şeyler arıyor. Ben de gelecek için, ülkem için, bu ülkede beraber yaşadığımız tüm insanlar için dileğim birbirimize tutunarak bu yaşadığımız olaylardan ayrışarak değil, bütünleşerek birbirimize destek olarak daha güçlü çıkmamız. Askeri, devlet kadroları dağılmış güçsüz devlet imajına sebep vermeden bir arada daha güzel bir gelecek inşa edelim. Birbirimize güven duyacağımız, farklılıklarımızla birbirimizi kabul edeceğimiz-en zoru da bu sanırım- barış ve sevgi dolu bir gelecek umut ediyorum. Türkiye'de suç oranının düştüğü, ceza evlerine ihtiyaç kalmayıp yerlerine kütüphaneler kurulduğu, sokaklarında çocukların oynadığı bir ülke... Belki ütopik evet ama her şey çocukluklara iyi bir gelecek hazırlamak ve iyi bir ahlaki ve bilimsel eğitim vermekten geçiyor. Atatürk'ümüzün çocuklara geleceğimizi emanet ettiği gibi, bu ülkede ne kadar sağlıklı aile ortamı yaratılırsa çocuklar da bu ülkeyi, toplumu, dünyayı, bilimi omuzlarında yükseltecektir.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Patatesli Gül Böreği Tarifi

Merhabalar, Bu aralar gelen giden misafirimiz çok. Sağ olsun tüm arkadaşlarımız, yakınlarımız Ece'yi görmeye geliyor, mutluluğumuzu...